מי מאיתנו לא מכיר את המשפט השגור 'צחוק הוא התרופה הטובה ביותר' או 'צחוק הוא התרופה להכל'. על סגולותיו של הצחוק אין עוררין. הוא מסייע לנו בכל כך הרבה מישורים - אם בהשפעה על כלל המערכות בגוף - החיסונית, ההורומנלית, על מערכת השלד והשרירים, על מערכת הלב, הזרימה בכלי הדם - וכמובן גם על הנפש שלנו.  נכון וידוע שצחוק בדומה לעיסוי או לפעילות גופנית מאומצת, משחרר אנדרופינים, שהם מאין סמי הרגעה טבעיים, המופרשים בגוף ויוצרים תחושה נעימה והרגעה כללית של הגוף והנפש. כמו כן, הצחוק תורם לייצור דופמין ושאר חומרים נויירו-כימיקלים הידועים כנוגדי חרדה ומספקים לנו הרגשה כללית טובה יותר.
 

צחוק - המדע מציע לנו כמה שיותר

מחקרים רבים יצאו בארבעת העשורים האחרונים אודות יתרונות הצחוק והשפעת ההומור. על כך שהוא שורף קלוריות ותורם לכושר, על תרומתו לזרימת החמצן, לשיפור הנשימה ואפילו על תרומתו לזיכרון. בנוסף, הצחוק הוא כלי יעיל לפיתוח והבראה של מערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות. פעילויות משפחתיות המשלבות הומור ושמחה, משחררות מתחים ותורמות לאוירה ולחיזוק התא המשפחתי. מעבר לכל זה, היום ידוע כמה הצחוק וההומור תורמים לקשרים חברתיים ואף מפתחים כישורים חברתיים - דבר שחשוב לאין ערוך בהתפתחות תקינה של ילדים ואף אנשים בוגרים.

מחקר מאוד מעניין נעשה בנושא דווקא בשנים האחרונות ,הוא נערך בקרב פעוטות בני שנה וחצי. הילדים הקטנטנים חולקו ל-2 קבוצות משחק עם מספר מטרות בנושאי זיכרון ותהליכי למידה-הבנה. המחקר הראה שילדי הקבוצה בה התנהל המשחק באופן מכוון ע"י שימוש בצחוק והומור, הבינו אותו טוב יותר ומכאן שלצחוק גם השפעה מכרעת חיובית על הרגלי ותהליכי למידה בקרב תינוקות וילדים, אר לא רק. מחקרים שנעשו בקבוצות שונות, הראו את מעלותיו של הצחוק בשיפור הזיכרון אצל אנשים בגילאי 60-70. לא אחת, באירועי ימי הולדת למבוגרים דווקא, ניתן לראות את השיחרור - 'החזרה לילדות', הכיף והחופש שהחווייה מייצרת אצל המשתתפים, הרגילים להתנהל ב'עולם המבוגרים' בצורה מאד זהירה. סדנאת הצחוק היא עוד כלי להגיע לשורשי הכיף והגיבוש המשפחתי/חברתי.

צחוק הופך אותנו למאושרים, חיוביים ויצירתיים יותר. לכן הוא גם אחד הדברים היחידים ביקום, שמאחד בין אנשים מרקעים ותרבויות שונים - בדומה למוזיקה לעיתים. הוא מחזק את שיתוף הפעולה וההזדהות בין אותם אנשים שונים. ועל כן הוא מפתח גם תחושה של שייכות. אם הזכרנו מחקרים בנושא, היו כאלה שבדקו ומצאו כמה צחוק והומור גורמים לאנשים להיחשף ולחשוף יותר אודותיהם. מכאן שלצחוק השפעה מכרעת בעניינים של גילוי עצמי מהפן האינטימי. 
ניקח פוליטיקאי או מרצה מהאוניברסיטה לצורך העניין. אלה מביניהם שנוטים לשלב הומור בהרצאותיהם, מצליחים לרוב לשבור את הקרח בינם לבין קהל השומעים שלהם מה שגורם ליתר הזדהות והקשבה בקרב אותו קהל.
 

כיצד מסייע צחוק לשיפור יכולות בעבודה?

לא מעט ארגונים וחברות כבר הבינו את העניין והרימו את הכפפה. ימי גיבוש בעבודה הכוללים סטנד אפ ייעודי לכך וסדנאות צחוק, כבר מזמן הפכו לדבר שבשגרה. שיחרור עצמות הלחיים והפה בצורה קבוצתית תורם לשיפור הלך הרוח בעבודה ולא רק בנינוחות אלא גם ברמת התפקוד המקצועי ועל כן ליכולת לצחוק וגם לגרום לאחרים לצחוק, השפעה מכרעת על הקשר בין אדם למשנהו. סדנאות שכאלה גם הוכיחו את עצמם אצל פגועי נפש ובפרט אצל חולי סכיזופרניה, שם אובחן הקשר בין צחוק והומור לבין הפחתת גילויי עוינות, חרדה ודיכאון כמו גם בשיפור היכולת החברתית.

צחוק הוא בריא, מועיל ואף חיוני מאוד לתפוקה נאותה ולבריאות טובה. כדי לארגן אירוע פרטי/חברתי סביב סדנאות והרצאות יוגה-צחוק, צרו קשר >>